czwartek, 25 lipca 2013

Jak poprawić jakość zdjęć na facebooku?Sporo Was ciągle narzeka na to, że facebook zjada jakość, rzucone zdjęcia robią się nieostre, czy kolory bledną. Nie mogąc już ciągle tego czytać postanowiłam napisać krótki tutorial dotyczący przygotowywania zdjęć do umieszczenia w sieci. Zapraszam do czytania i dzielenia się ze znajomymi.1. Rozmiar zdjęcia


Nie wiem dlaczego wszyscy (może nie wszyscy ale duża część) z uporem maniaka wrzuca zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, skoro wiadomo, że facebook automatycznie je zmniejsza. Zmniejsza i nie wyostrza, dlatego też stają się takie niewyraźne.

Jeżeli chodzi o rozmiar zdjęcia zazwyczaj ustawiam aby dłuższy bok miał długość 1200 pikseli, jak nie poprawiamy kadru to krótszy bok wynosi wtedy 800 pikseli. Ważne, żeby ustawić sobie opcję "Zachowaj proporcję", wtedy program automatycznie dobierze długość drugiego boku. Wcześniej zmniejszałam zdjęcia do rozmiaru 800x640 ale wydawały mi się trochę za małe. No ale co kto lubi :)

2. Wyostrzanie


Należy pamiętać o wyostrzeniu zdjęcia zaraz po zmniejszeniu, aby zachowało swoją pierwotną jakość. W tym przypadku w oknie, gdzie wcześniej zmniejszyliśmy rozmiar zdjęcia wybieramy z listy rozwijanej ostatnią opcję. I klikamy ok.

3. Zapisanie w odpowiednim formacie.Wybieramy Zapisz jako ---> wpisujemy nazwę --> a z listy rozwijanej wybieramy format PNG

I to w sumie tyle. Jak pisałam na facebooku: to zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund, a zdjęcia dużo lepiej prezentują się w naszych facebookowy, więc korzystajcie i już więcej nie marudźcie, że "fejs zjadł jakość zdjęcia" :D

Dopisane:
to samo można zrobić darmowym programem IfranView, którego również często używam do zmniejszania i wyostrzania zdjęć, jednak gdy fotka była wcześniej dodatkowo wyostrzana przy obróbce, to IfranView ma trochę za mocne wyostrzanie przy zmniejszaniu ale jak nie było nic wcześniej kombinowane to jest ok :)

12 komentarzy:

 1. Tylko, że Ty tracisz na jakości w trybie pełnoekranowym po zmniejszeniu zdjęcia. Racja wyostrzenie to jest metoda! Zabieg ten faktycznie jest konieczny by chociaż w małym stopniu poprawić jakoś zdjęcia widzianego na facebook-u. Pozdrawiam ;)) ;* I CHWALĘ TWOJE PRACE ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze można oznaczyć opcję "Wyostrz po przepróbkowaniu" w IrfanView.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiem, dopisałam o tym na dole ale wyostrzenie w ps'ie jest nieco delikatniejsze :)

   Usuń
 3. Ja lubię odszumianie w PS-ie, ale ogólnie używam GIMP-a i też na wyostrzanie nie marudzę. A jak bym miał marudzić to zawsze doinstalować mogę sobie wtyczkę. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł z tym wyostrzaniem. A co daje zapisanie w formacie PICT?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie PICT a PNG. Zdjęcie traci mniej przy jakości, gdy wrzucimy je do sieci w formacie png, a nie jpg. W każdym razie w teorii, bo tak naprawdę w dużej częsci przypadków zmiany są niemal niezauważalne ;)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. a dziękuję bardzo :) Chociaż dla mnie to nadal "nie to" ale może wreszcie uda mi się dojść do ideału :D

   Usuń
  2. Wydaje mi się, że ciężko osiągnąć taki efekt jaki ma się w głowie :)

   Usuń
  3. Mimo wszystko będę się starać :)

   Usuń
 6. Niektóre zdjęcia i tak ucierpią mocno, niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobre! Będę korzystał, bo to co się dzieje na fejsiku to jest jakaś makabra.

  OdpowiedzUsuń

Co sądzisz o danej sesji/poście? Jak już jestes to zostaw po sobie jakiś znak :)