wtorek, 21 lipca 2009

Kirkut w Józefowie


Początki osadnictwa żydowskiego w Józefowie datuje się na pierwszą połowę XVIII wieku. Przez wiele lat wyznawcy judaizmu dominowali liczebnie wśród mieszkańców miejscowości. Według spisu z 1921 roku, żyło tu 1050 Żydów, co stanowiło aż 78,1% całej populacji Józefowa. Nic więc dziwnego, że w XIX wieku tak opisano Józefów: "Miasteczko małe, zupełnie drewniane w piaszczystej okolicy, samymi Żydami zapełnione".
Nie ma już józefowskiego sztetl. Nie palą się chanukowe świeczki, dzieci nie uczą się w chederze, a chasydzi nie spieszą do bóżnicy.... O społeczności żydowskiej przypomina budynek osiemnastowiecznej, barokowej synagogi oraz cmentarz.Cmentarz żydowski w Józefowie powstał w połowie osiemnastego wieku i zlokalizowany jest przy obecnej ul. Ogrodowej. Cmentarz służył jako miejsce pochówku także dla Żydów z Suśca, Majdanu Sopockiego, Aleksandrowa i Ciotuszy. Do dziś przetrwało prawie czterysta nagrobków.


Andrzej Trzciński w swej książce: "Śladami zabytków kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie" tak charakteryzuje tą nekropolię: "Jest to bardzo interesujący zespół macew i jeden z największych na Lubelszczyźnie. (...) Wśród nielicznych najstarszych nagrobków, najstarszy posiada datę 1762 r. Macewy z tej grupy są godne uwagi ze względu na archaiczny charakter reliefów". Ostatni pogrzeb miał miejsce w 1943 roku.
tekst: K. Bielawski
http://www.kirkuty.xip.pl/jozefowroz.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o danej sesji/poście? Jak już jestes to zostaw po sobie jakiś znak :)