niedziela, 20 stycznia 2013

Podstawy photoshopa - poprawianie kontrastu na zdjęciach


Prosiliście o wpisy dotyczące podstawowej obróbki w photoshopie, a że nikt nie był w stanie określić, co Was konkretnie interesuje, postanowiłam napisać o poprawie kontrastu. Jest to chyba jedna z prostszych rzeczy, jakie można zrobić w tym programie. Postaram się w miarę przystępnie opisać Wam kilka sposobów na zwiększenie kontrastu zdjęcia.


1. Opcja dopasowania "Kontrast/jasność"Tę opcję zapewne każdy z Was zna, ale dla zachowania porządku stwierdziłam, że ją także umieszczę. Wybieramy Obraz --> Dopasowanie --> Jasność/kontrast i powinno wyświetlić nam się takie okienko:


Tutaj ustawiamy odpowiednią wartość, jaka nam pasuje. I tyle. Proste ale i nie zawsze pomocne. Przy zdjęciach o nierównym oświetleniu łatwo o przepalenia, dlatego trzeba być ostrożnym przy używaniu tego narzędzia. Ja z niego nie korzystam, no chyba, że trzeba delikatnie zwiększyć kontrast o 2-3 punkty ale to są sporadyczne przypadku :)

2. Krzywe

Tym razem z menu "dopasowania" wybieramy opcję "krzywe". To jest sposób, który sama dosyć często używam. Daje nam większe pole do manewru niż poprzedni, no i efekty są fajniejsze :D


Na razie bawimy się tylko i wyłącznie kanałem RGB (zastosowanie reszty kanałów może opiszę w innej notce). Wszystko powinno wyglądać mniej więcej tak, jak na zdjęciu (wykres kształtem przypominający trochę literę "S"). Oczywiście do każdego zdjęcia wykres będzie wyglądał trochę inaczej, uzależnione jest to od tego, jak duży kontrast będziecie chcieli uzyskać. Im wykres bardziej przypomina literkę S, tym kontrast na zdjęciu będzie większy ;)

3. Poziomy

Tak jak  powyżej wybieramy: Obraz --> Dopasowania ale tym razem korzystamy z zakładki: "Poziomy"


Proste narzędzie do poprawiania ekspozycji zdjęcia. Te chyba używałam jako pierwsze, zanim jeszcze ogarnęłam o co chodzi z tymi krzywymi. Zasada jest prosta: przesuwamy te małe trójkąciki na dole tak, by znalazły się w miejscu, gdzie zaczyna się "górka", później ewentualnie lekko poprawiamy tak, aby nam się podobało i koniec. 

4. Nakładka

Ostatnia opisana dzisiaj metoda, czyli wykorzystanie mieszania warstw. Trochę bardziej skomplikowana niż poprzednie, ale myślę, że każdy spokojnie da sobie z nią radę ;)

Na początku musimy skopiować naszą warstwę, klikając na nią prawym przyciskiem myszy i wybierając "powiel warstwę".


 Zatwierdzamy klikając "OK". Gdy już mamy skopiowaną warstwę, to z listy rozwijanej wybieramy opcję "Nakładka" 


I gotowe. Gdyby jednak okazało się, że zdjęcie zrobiło się teraz zbyt kontrastowe możemy zmienić krycie (suwaki po prawej stronie okienka) np. na 80% i po sprawie:


Mam nadzieję, że dla kogoś ta krótka notka będzie przydatna :) Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś konkretnego lub macie problem z przedstawionymi wyżej opcjami - dajcie znać w komentarzu. Chętnie odpowiem na Wasze pytania :)

3 komentarze:

  1. Bardzo fajna notka, wszystko napisane zrozumiale :)
    przydatna i to jak !

    OdpowiedzUsuń
  2. Nominowałam Cię do The Versatile Blogger. Mam nadzieję, że zechcesz wziąć udział w zabawie :)
    http://foto-aanjaa.blogspot.com/2013/01/the-versatile-blogger.html

    OdpowiedzUsuń

Co sądzisz o danej sesji/poście? Jak już jestes to zostaw po sobie jakiś znak :)